Warehouse manager

1週間前

Toyama Ringo LLC Фрилансер

Requirements

  • English: Conversational
  • Japanese: Business level
  • Russian: Fluent
  • Visa sponsorship available

Description

◆ Position Title

・Warehouse manager

◆ Duties

・organisation of warehouse workflow with different postal services;

・organisation of acceptance and verification of incoming orders;

・timely entry of information into the warehouse database and accounting system;

・packing of postal parcels, paperwork and preparation for international postal shipments.

◆ Employment Type

・Contract Employee (Full Time)

◆ Working Hours

・9:00 ~ 18:00

→ One/Two days off per week.

Year end and New Years holidays, shift based Japanese national holidays

◆ Salary

・¥270,000 or more per month (Based on previous experience and ability)

・Bonuses two times per year

◆ Benefits

・Unemployment Insurance, National Health Insurance

・Casual dress code (No suit or uniform required)

・Assistance with accommodation

・Transportation costs compensation;

◆ Personality

・Detail Oriented Person

・Self-starting & Growth Oriented Person

◆ Must Have Skills

・Valid Working Visa Holder is preferable

・Fluent Level Russian

・Conversational Level English

・Business Level Japanese

・Basic Computer Skills

=========ロシア語を下記に==============

◆ Должность

・Менеджер склада

◆ Обязанности

・ организация работы склада с разными почтовыми службами;

・ организация приемки и проверки заказов;

・ своевременное внесение информации в систему складского учета;

・ упаковка заказов и почтовых посылок, документальное оформление и подготовка к международными почтовым отправкам.

◆ Вид занятости

・Сотрудник по контракту (keiyakushain, полная занятость)

◆ Рабочие часы

→ Один/два выходных в неделю

Выходные на Новый Год и в Японские праздничные дни (шифтовым методом)

◆ Зарплата

・¥270,000 в месяц и более (в зависимости от опыта и способностей)

・Бонусы 2 раза в год

◆ Что вас ждёт в нашей компании?

・ возможность карьерного роста или смены деятельности;

・ рост зарплаты и премии в зависимости от компетенций и полезности человека для компании;

・ компенсация транспортных расходов;

・ забота о вашем здоровье;

・ визовая поддержка, соц. пакет, страховки.

◆ Качества

・Внимание к деталям;

・Грамотные письменная и разговорная речь;

・Проактивность и фокус на достижения результата;

・Коммуникабельность, желание расти и развиваться очень приветствуются;

◆ Требования

・Действительная рабочая виза предпочтительна;

・Русский язык - беглый уровень;

・Английский язык - разговорный уровень;

・Японский язык - бизнес уровень;

・Основные навыки работы с компьютером.

  • Warehouse manager

    2ヶ月前

    Requirements · English: Conversational · Japanese: Conversational · Russian: Fluent · Visa sponsorship available · Description · ◆ Position Title · ・Warehouse manager · ◆ Duties · ・organisation of warehouse workflow with different postal services; · ・organisation of acceptance an ...

  • Ota City Applied Materials Full time

    Key Responsibilities · Prepares project plans and drives the project from conception and planning to implementation. Will participate in the development of strategies, processes and resources. · Manages project schedule and task details by utilizing project management tools such ...

    Key Responsibilities · Interpret, analyze, and present metrics/KPIs to Management. Drive corrective actions with appropriate groups to improve metrics and address exceptions. · Reporting to a country logistics manager and occasionally communicate and present to upper management ...